ADET
$19.48 Vat included
ADET
$333.86 Vat included
ADET
$787.91 Vat included
AİRSOFT NEDİR

Airsoft Nedir?

 

AIRSOFT NEDİR ?

 

 

Airsoft silahı, Airsoft oyununda kullanılan gerçeğine oldukça benzeyen tüfek, tabanca vb. silahların genel adıdır. Airsoft oyunu, bir çatışma simülasyon oyunudur. Silahlar, mühimmat olarak 6 mm'lik, biyolojik olarak çözülebilen plastik boncuklar kullanır (6mm BB - Bulleted Breech). Plastik boncuklar, silahın içindeki piston ile ürettiği sıkıştırılmış havayı ya da 340 gramlık CO2 tüpleri kullanır. Airsoft silahları kesinlikle barut veya gerçek mühimmat kullanmaz. Gerçek mühimmat kullanmak için modifiye edilemez. Herhangi bir insanı mühimmatı ile ağır bir şekilde yaralayamaz veya öldüremez. Fakat eğer insan gözüne yüksek güçlü bir silah ile direkt bir atış yapılırsa, kılcal damarların çatlamasına, doku hasarına veya gözde geçici ya da bazen kalıcı görme bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bu sebepten airsoft silahları kullanılırken daima korunma gözlüğü takılması ve herhangi bir canlının gözüne ateş edip sağlığının tehlikeye atılmaması gerekmektedir. Airsoft silahları, tüfek, tabanca, makinalı tüfek, keskin nişancı tüfeği vb. silahların kopyası olarak bulunabilir.

Airsoft sporu, Paintball'a benzer bir şekilde oynanır. İki kişi veya takım birbirine karşı yarışır. Amaç genelde karşı takım mensuplarını vurarak geçici veya oynanan tur boyunca oyundan çıkarmaktır. Airsoft oyununda Paintball'ın aksine, patlayan boya topları yerine patlamayan mühimmat kullandığı ve vurulan oyuncu üzerinde herhangi bir iz bırakmadığı için, oyuncular vuruldukları zaman ellerini kaldırıp haber vermeli veya ölü taklidi yapmakla yükümlüdürler. Buna rağmen atılan boncukların gözle görülebilir hızda hareket etmesi sebebiyle oyuncular vurulduğu zaman fark edilebilir. Vurulduğu zaman kabul veya itiraf etmeyen oyuncular hakem tarafından veya oylamayla diskalifiye edilir.

Airsoft'u Paintball'dan ayıran en büyük özelliklerden biri, oyunun daha gerçekçi olmasıdır. Airsoft oynanırken, oyuncular Paintball'daki açık renkli naylon üniformalar yerine askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven ,kamuflaj vb. teçhizat kullanılır. Bu tip kıyafet ve teçhizat gerçekçilik ve atmosfer'den ziyade, kamufle olabilmek, rahat hareket edebilmek ve yedek sarjörler ile mühimmatın taşınabilmesi için kullanılır.

Airsoft, Türkiye dışında sürekli büyüyen bir spordur. Özellikle Doğu Asya'da Paintball'ın yerini almıştır ve Kuzey Amerika'da da popülaritesi sürekli yayılmaktadır. Dünya'da Airsoft'un yasak olduğu ülkeler mevcuttur. Aynı zamanda sporun tamamen anlaşılmadığı veya yanlış anlaşıldığı için bazı ülkelerde birçok ruhsat ve yasal işlemlere tabi tutulmaktadır.

 

Tarihçe

 

Airsoft, 1970'lerde Japonya'da ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Japonya'ya uygulattığı kanuni değişikliklerden dolayı Japonya'da sivillerin ateşli silahlara sahip olması mümkün değildi. Bunun üzerine, Japon tasarımcılar 1970'lerin ortasına doğru Airsoft'u geliştirdiler. İlk Airsoft silahları bugünkülere kıyasla örnek alınacak silahlar olmadığı için gerçekçi değildiler. Görünüşleri ağır bir şekilde gerçek silahı andırsalar da, silahların tasarımları orijinallerinin dış görünüşlerini tamamen yakalayamadılar.

İlkel Airsoft silahlarının sistemleri çoğunlukla Paintball silahlarının uyarlamalarıydı. CO2 (karbondioksit) gazı ile çalışan, önceleri tek atışlık daha sonra yarım ve tam otomatik hale getirilen silahlar, günümüzdeki birçoğunun aksine her atışta bir kovan ejekte etme özelliğine sahip. Fakat genelde halkın çoğunun satın alabileceği oyuncaklardan değildi. Ortalama fiyatları, 1000$ civarındaydı ve üreticileri sayıca çok azdı.

AEG

 

AEG auto electric gun'ın kısaltmasıdır. Teknoloji geliştikce, airsoft silahlari evrimlerine devam ettiler. 1980’lerin sonlarina dogru tam otomatik, elektirikli airsoft silahlari piyasaya sürüldü. (AEG) AEG’ler diş görünüş olarak daha gerçekcilerdir. Genelde dipciklerinde, veya el kundaklarında bulunan, sarj edilebilir pillerle calışırlar. Günümüzde ciddi oyuncular tarafından en yaygın olarak kullanılan Airsoft silahi ceşidindendirler. AEG’ler in dakikada atış hızı, pillerinin voltajına, sarj durumuna, ve silahın kapasitesine göre değişebilir. Çoğu AEG’ler fabrika ayarlarından sonra kullanıcı tarafından değiştirilebilir. AEG’lerin fırlatma hzlari ise silahin, model ve kalitesine gore değişkenlik gosterebilir. Fırlatma hızları genellikle ‘’fps’’(feet per second/fit, saniye)birimiyle ölçülür. Düşük kalitedeki AEG’ler. 100 ile 200 fps (30-60 metre saniye), orta kalite AEG’ler 200-280 fps (60-85 metre saniye) ve Yüksek kalite AEG’ler 280 fps’den 450 fps’ye (85-140 metre saniye)kadar çıkabilir. Fakat, çoğunlukla batı ülkelerinde 500 fps’nin (150 m/s) üzerine’deki silahlar, yasak veya ateşli silah ruhsatı gerektirmektedir.

Kurmalı

 

Kurmalı (Spring) silahlar, genellikle AEG’lere kıyasla daha ucuz olan ve düşük kaliteye sahip olan modellerdir. Yaylı modeller her atıştan sonra tekrar kurulmalıdırlar. Yaygın modelleri tamamen plastikten meydana gelir ve etkili menzilleri ve fiyatları düşüktür. Genellikle kısa tüfek veya tabanca formunda satışa sunulurlar. Buna rağmen yüksek kalite kurmalı silahlar da mevcuttur. Genellikle keskin nişancı tüfeklerinin kopyalarıdırlar. Kurmalı airsoft silahlarının atış kuvveti 100-450 (30-140) fps arasında değişir.

 

Gaz Geri Tepmeli

 

Gaz geri tepmeli airsoft silahları Green Gas veya Top Gas ile çalışan, her atışta gerçek tüfeği taklit eder şekilde kurma kolları hareket eden airsoft silahlarıdır. Tabancalarda genel rağbet görürler. Günümüzde yavaş yavaş gazlı tüfeklerde 100-280$ arasındaki fiyatları ile elektrikli silahlara rakip olmuşlardır. Elektriğe göre sesleri ve gecikmesiz ateş etmeleri avantaj sağlarken, hava sıcaklığı ile orantılı olarak atış güçlerinin değişmesi ve düşük şarjor kapasiteleri dezavantaj sağlamaktadır. Üstelik 2009 yılından itibaren gümrükten elektrik enerjisi ile çalışan aeg'ler namlularının turuncuya boyanmış olarak ithal edilme şartı ile teslim alınabilmeye başlamasına rağmen Gaz ile çalışan tüfekler ithalat izni gerektirmektedirler.

 

CO2

 

 

CO2 ile çalışan airsoft silahları genellikle tabancaların kopyalarıdır. Bazı modellerin şarjörlerinin içinde kendi gaz tankı varken, bazıları 340 gramlık (12 oz) CO2 tüpleri kullanırlar. CO2 silahlarının çoğunluğu tabanca olmasına rağmen ünlü Airsoft tasarımcısı Tania Koba 2006 yılında CO2 ile çalışan bir otomatik tüfek serisini satışa sunmuştur.

PAİNTBALL NEDİR ?

Son yıllarda outdoor sporlar oldukça popüler ve severek yapılan spor dalları haline gelmeyi başardı. İnsanların outdoor sporlara olan bu ilgisi ise, bu türden yapılan sporların alışılmışın dışında olması ve macera, heyecan, korku gibi faktörleri bir araya getirmesidir. Bu özellikleri olan outdoor sporları arasında yer alan paintball ise, en çok yapılan sporlar arasında girmeyi başarmış durumda.


Paintball sporunun ortaya çıkış yerine bakıldığında, karşımıza Amerika Birleşik Devletleri çıkmaktadır. Sporun temel nesnesi olan boya atan tabancalar ilk olarak Amerika’da, kesilecek olan ağaçları işaretlemek için kullanılmaya başlanmıştır. Bu tabancaların üretim tarihi ise, 1972 senesidir. Bu oyun ise, Charles Gaines ve Hayes Noel isimli kişilerin kendi aralarında eğlence amacıyla şakalaşmalarıyla 1970 yılının sonlarında ortaya çıkmıştır. 1980’li yıllara gelindiğinde ise, paintball artık iki kişinin tekelinden çıkarak ticari bir yapı kazanmaya başlamıştır. Bu yıllarda bu oyun için profesyonel anlamda ”Splatmaster” adı verilen boya tabancaları üretilmiştir. Bu tabancalar Bob Gunsey tarafından piyasaya sürülmüş ve artık Paintball artık bir spor dalı olarak anılmaya başlanmıştır.

 

Oyunun ilk oynandığı yıllarda, oyun çok sert bir şekilde oynanmıştır. Oyuncular, vahşi doğa içerisinde hayatta kalma becerilerini sahaya yansıtarak, bütün yeteneklerini sergilemekteydi. Oyunun ana malzemeleri ise, sadece pusula ve haritaydı. Kural olarak ise oldukça net bir kural belirlenmişti. Kuralda her oyuncu bütün yeteneklerini sergiler ve sadece bir takım hayatta kalırdı.

Paintball oyununda boya kapsülleri olan ve bu kapsülleri fırlatan havalı tarzda silahlar, iki takım ve sınırları belirlenmiş bir alan vardır ve doğru strateji ve beceri tek takımın kazanmasını sağlamaktadır. Silahlar ateşlenir, boya kapsülleri fırlatılır ve rakibe temas anında kapsüller patlar ve oyuncu oyundan elenir. Temel anlamda bu spor böyle oynanmaktadır.

Oyun, ellerdeki boya kapsülü atan silahların insan zekası ve stratejisiyle birleşip, heyecanın ve korkunun sınırlarını zorlayarak oynanan bir strateji ve savaş oyunudur. Askerler hünerlerini konuşturur ve rakip takımın bayrağı ele geçirilir. Heyecan tutkunlarının vazgeçilmezi lan paintball, ortaya çıkışından itibaren dünyaya oldukça hızlı bir şekilde yayılmakta ve oynandığı ülkelerde hep popüler olmaktadır. Neredeyse dünyanın her tarafına yayılmış olan bu outdoor oyunun çeşitli dünya ülkelerinde oldukça fazla kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluşlar yüzlerle ifade edilebilecek kadar çoksa sayıda bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası Paintball Federasyonları, bu sporun ne denli önemli ve popüler bir spor olduğunun en açık kanıtlarından birisini teşkil etmektedir. Ve bu federasyonların sağlamış olduğu uluslararası Paintball turnuvaları, bu sporu benimsemiş olan oyunculara kendilerini gösterme fırsatı sunmaktadır.

 

 

Dünya genelinde oldukça popüler olan bu spor başlıca olarak, ABD, Fransa, İngiltere, Kanada, Almanya, Tayland, Norveç, Brezilya, İrlanda, Japonya, Güney Afrika, İtalya, Panama ve Arjantin gibi ülkelerde oynanmaktadır.

 

Paintballda giyilen giysi oldukça önemlidir. Oyundaki tüm oyuncuların yüzünde kırılmaz yapıda özel bir maske bulunur. Tehlikelerin önlenmesi için bu maskenin takılması zorunludur. Eldeki silahlar ise, gerçeğini aratmayacak şekilde tasarlanmış olan gazlı silahlardır. Bu silahlar boya kapsülü fırlatır ve bu boyalar özel olarak üretilir. Temas anında patlayan boyalar doğada kısa süre içerisinde kendi kendine kaybolma özelliğine sahiptir. Oyun alanı ise özel olarak oluşturulmuş, saklanma ve nişan alma gibi eylemlerin gerçekleştirilebildiği çeşitli materyaller bulunmaktadır. Oyun içerisindeki görevler ise, oyuncuların isteklerine göre belirlenir.

AİRSOFT TABANCA TAŞIMAK SUÇ MU?

Airsoft Tabanca Taşımak Suç Mu?

 

Eğlence ve spor amaçlı kullanılan Airsoft tabanca, son yıllarda geniş bir kullanım alanı elde etmeyi başardı. Piyasada yer alan çok sayıda yerli ve yabancı marka ve modeller sayesinde bu oyuncaklara uygun fiyatlarla erişmek mümkün oldu. Peki bu oyuncaklarnasıl satın alınır? Airsoft tabanca taşımak suç muAirsoft tabanca ruhsat gerekli mi? İşte bu konu hakkında tüm merak edilenler bu yazımızda.

 

Airsoft Tabanca Nedir?

İçerisinde depolanan sıkıştırılmış hava ya da sıkıştırılmış havaya sahip tüpler yardımıyla Plastik Boncuk (BB) atabilen silahlardır. Green Gas , CO2 tüplerle çalışabildiği gibi aynı zamanda da yaylı veya pistonlu sistemlerle hava depolayabilir. Airsoft tabancalar öldürücü olmamakla birlikte ciddi yaralanmalara yol açabilir.

 

Airsoft oyuncaklar Hangi Kanuna Tabidir?

Airsoft tabanca ve tüfek, "Avda Ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları Ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı Ve Bulundurulmasına Dair Kanun” isimli kanuna tabidir. Airsoft oyuncaklara ilişkin yasal düzenleme bu kanun çerçevesinde belirlenmiştir. İlgili kanun maddesine yazımızın sonunda bulunan linkten ulaşabilirsiniz.

 

Airsoft Tabanca Ruhsat Gerektirir mi 2019?

Airsoft oyuncakların düzenlemesinin yapıldığı ilgili kanunda, bu oyuncaklara ilişkin ruhsat gerektiği konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. Yani Airsoft tabanca ruhsat gerektirmez.

Kanunda yer alan "Hava ve Gaz Basınçlı silahların Satışında Aranacak Belgeler” başlıklı 8. Maddesinde;

 

"Hava ve gaz basıncı ile çalışan ateşsiz tüfek ve tabanca satışlarında bu belge aranmaz.

ibaresi bulunur.

 

Airsoft Tabanca Yasal Prosedür: "Airsoft Tabanca Taşıma ve Avlanma Cezası Var mı?”

Airsoft tabanca ile avlanma söz konusu değildir. "4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu” çerçevesinde 6. maddede şu ibareler yer alır;

"Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silah, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır. Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile Airsoft tüfek ve tabancalar av da kullanılamaz.”

 

Airsoft tabanca taşıma ve bulundurma cezası konusunda ilgili kanunlarda bir suç teşkil etmediği görülmektedir. Fakat şunu belirtmekte fayda var; oyuncak tabanca olsa dahi belinizde taşımanız yasaktır. 

 

 

 

İlgili kanun maddesi linkleri

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2521.pdf

 

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.4915.pdf